איך לדעת מהו יחס החזר ההשקעה של הקמפיין שלכם והאם הוא רווחי

יחס החזר השקעה

מדד החזר השקעה (Return On Investment = ROI) הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר שצריך לבדוק בכל קמפיין פרסומי באופן שוטף. המדד הזה עוזר לכם להבין מהי ההכנסה הכספית שאתם מקבלים ביחס להוצאות הקמפיין שלכם, ועוזר לכם לעקוב בכל רגע נתון האם הקמפיין שלכם מרוויח, האם מאוזן או האם מפסיד. אם הקמפיין שלכם רווחי, מעולה! אך אם הקמפיין לא מחזיר את ההשקעה, זה צריך  להדליק אצלכם נורה אדומה.

אם על כל שקל שאתם משקיעים על הפרסום בגוגל אתם מקבלים בחזרה 2 שקלים – הקמפיין שלכם מחזיר את ההשקעה ביחס חיובי של 200%, כלומר ההכנסה שלכם היא פי 2 מההוצאה. אם על כל שקל שאתם משקיעים אתם מקבלים שקל אחד בחזרה, או שאתם מקבלים חצי שקל בחזרה, זה אומר שאתם ביחס החזרה השקעה שלילי והקמפיין שלכם מפסיד.

החישוב: 2 שקלים הכנסה לחלק לשקל אחד הוצאה – שווה 2 שקלים, כלומר 200%.

מה ההבדל בין הכנסה מהקמפיין לרווח

כאן חשוב להעלות נקודה חשובה. מפרסמים ובעלי עסקים רבים טועים וחושבים שאם יחס החזר ההשקעה שלהם חיובי אז הקמפיין שלהם בהכרח רווחי. הטעות הזאת חוזרת על עצמה פעמים רבות מאחר שאותם מפרסמים או בעלי עסקים מסתכלים על ההכנסה מהקמפיין ולא על הרווח. ההבדל בין ההכנסה מהקמפיין לרווח הוא שההכנסה מהקמפיין משקפת כמה כסף הכנסתם ביחס לכסף שהוצאתם בקמפיין, והוא לא משקף כמה כסף נשאר לכם לאחר הוצאות הפרסום. ישנו מדד המציג את החזר ההשקעה על מודעות הפרסום, והוא נקרא: החזר על הוצאות הפרסום (Return On Ad Spend). לעומתו, מדד החזר השקעה מחשב את החזר ההשקעה האמיתי, כלומר לאחר הפחתת הוצאות הפרסום.

אם למשל מכרתם מוצר ללקוח שהגיע דרך הקמפיין, והלקוח הזה עלה לכם 100 שקלים (הוצאה על הקמפיין). נניח והלקוח רכש ממכם מוצר בשווי של 300 שקלים – כלומר יחס החזר ההשקעה שלכם חיובי והוא: 300%. במצב כזה נראה שהקמפיין רווחי.

מה היה קורה אם את המוצר שמכרתם ללקוח שהגיע דרך הקמפיין אתם מייצרים או קונים מספק במחיר של 250 שקלים? הקמפיין עדיין יהיה רווחי?

בואו נחשב:

החזר ההשקעה מהקמפיין הוא 300 שקלים.

עלות הלקוח שלכם: 100 שקלים.

עלות המוצר שמכרתם ללקוח (שאתם קונים מספק): 250 שקלים.

סה"כ: עלות המכירה ללקוח: 350 שקלים.

החישוב:

350 שקלים (עלות המכירה ללקוח) פחות 300 שקלים (ההכנסה מהקמפיין) שווה: מינוס 50 שקלים.

במקרה הזה על כל לקוח שהגיע מהקמפיין אתם מפסידים 50 שקלים, למרות שיחס החזר ההשקעה מראה שהקמפיין מחזיר את ההשקעה ביחס של 300%.

איך מחשבים החזר השקעה

חישוב החזר ההשקעה האמתי מחושב באופן דומה, אך במקום להתייחס להכנסה ברוטו מכל מכירה, נתייחס להכנסה נטו.

אם למשל הוצאות הפרסום שלכם לרכישת לקוח הן 100 שקלים ללקוח, אתם רוכשים את המוצר מספק במחיר של 250 שקלים לכל מוצר ומוכרים את המוצר ללקוח במחיר של 1,000 שקלים.

החישוב יהיה באופן הבא: (ערך המכירה – הוצאה) / הוצאה.

למשל: (1,000 שקלים ערך המכירה פחות 350 שקלים סה"כ הוצאה) / 350 שקלים = 1.85 שהם 185%. כלומר, יחס החזר ההשקעה שלכם הוא: שעל כל שקל שתוציאו ברוטו תקבלו 1.85 שקלים בחזרה. במקרה הזה אתם נשארים רווחיים.

ומה לגבי עסקים שמקבלים פניות (לידים) ולא מוכרים מוצרים?

במקרה כזה צריך להתייחס גם ליחס הסגירה של אותו עסק. בשונה מחישוב עם עלות המוצר, עסק שמקבל לידים בדרך כלל לא ימיר את כל הלידים לעסקאות, כך שאת ערך ההכנסה מכל מכירה נצטרך לכפול ביחס הסגירה, וכך ניתן יהיה לדעת מהו הערך הכספי מכל ליד.

אם נחזור לנתוני הדוגמא הקודמת: עלות רכישת הלקוח תהיה 100 שקלים (הוצאה על הפרסום) ו-1,000 שקלים הכנסה מכל מכירת שירות ללקוח. נניח שיחס סגירת העסקאות הוא 50%, כלומר על כל 2 לידים שהעסק יקבל הוא יסגור מכירה אחת.

החישוב יהיה: (ערך המכירה X יחס סגירה – הוצאה) / הוצאה.

עלות רכישת לקוח: 100 שקלים.

הכנסה ממכירה: 1,000 שקלים.

יחס סגירת עסקאות: 50%.

(1,000 שקלים ערך המכירה כפול 0.5 יחס סגירה פחות 100 שקלים הוצאה על פרסום) / 100 שקלים הוצאה על פרסום שווה: 400/100 שזה שווה: יחס החזר השקעה 4, כלומר 400%.

בשורה התחתונה: על כל שקל שהעסק יוציא הוא יכניס 4 שקלים.

סיכום

הדוגמאות האלו ממחישות את העניין שגם אם החזר ההשקעה על המודעות נראה לכם חיובי, לא בהכרח שהחזר ההשקעה האמתי שלכם יהיה חיובי גם כן. מדד יחס החזר ההשקעה על המודעות עוזר לכם להבין האם הקמפיין שלכם מכניס יותר ממה שהוא מוציא, אך יחד עם המעקב אחרי הכנסות הקמפיין מומלץ מאוד לעקוב אחרי יחס החזר ההשקעה הכולל כדי להבין האם הקמפיין שלכם לא רק מכניס, אלא גם רווחי. בכדי למנוע מצב שבו הקמפיין שלכם מפסיד כסף – מומלץ מאוד להגדיר הצעת מחיר מקסימלית לקליק. הגדרה זו תמנע מהתקציב שלכם להתבזבז ותמנע מהקמפיין שלכם להוציא יותר כסף ממה שהוא מכניס.

אהבתם את הפוסט? שתפו אותו!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

לשיחת ייעוץ השאירו פרטים בטופס

ומנהל קמפיינים יצור אתכם קשר ללא עלות וללא התחייבות

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 × 5 =

גלילה למעלה דילוג לתוכן